Sari la conținut

Românul David Popovici, campion MONDIAL la nataţie la doar 17 ani

21/06/2022 04:47

Ştiri România – Românul David Popovici este campion mondial la natație. Tânărul de 17 ani a câștigat medalia de aur la proba de 200 de metri liber la Campionatul Mondial din Ungaria. Timpul reușit de David este al 4-lea din istoria probei.

La doar 17 ani, David Popovici a reușit să uimească o lume întreagă! A devenit campion mondial la proba de 200 de metri liber, având al 4-lea cel mai bun timp din istorie! Sportivul român a câștigat cursa cu timpul 1 minut 43 de secunde și douăzeci și una de sutimi, un nou record mondial de juniori. El a fost urmat de un sportiv sud-coreean și de un britanic. Popovici este chiar la debutul său la un Campionat Mondial de seniori în bazin olimpic.

„A fost minunat, s-a înotat foarte repede și cred că ceea ce m-a făcut să înot atât de repede a fost gândul că oamenii pe care îi iubesc se uită la mine și că cei de acasă cred în mine”, a spus tânărul.

„Este un talent rar!” Popovici, lăudat peste ocean

Performanța istorică stabilită de adolescentul român a stârnit un număr mare de reacții și în presa internațională, scrie digisport.ro.

Publicația americană Swimming World Magazine este de părere că este la fel de talentat precum celebrii Michael Phelps (36 de ani) și Ian Thorpe (39 de ani), două nume uriașe în natație.

„La 17 ani l-a întrecut pe Tom Dean în penultimul sfert, iar apoi a obținut victoria și a devenit primul român care se clasează în vârful podiumului. Este un talent rar. Gândiți-vă la nume precum Michael Phelps sau Ian Thorpe. Dintr-un talent interesant, Popovici s-a transformat într-un adevărat concurent la medalii pe cea mai mare scenă a acestui sport”, au scris cei de la Swimming World Magazine.

Triumful lui Popovici este cu atât mai impresionant cu cât l-a devansat în proba de 200 de metri liber pe Tom Dean (22 de ani), englezul care a câștigat medalia de aur la Jocurile Olimpice de la Tokyo la aceeași probă. Acolo, Popovici s-a clasat pe locul 4, la mică distanță de preimele 3 locuri.

Cel mai bun tânăr sportiv din Europa, în 2021

În 2021, David Popovici a fost declarat cel mai bun tânăr sportiv din Europa. Înotătorul de 17 ani a primit titlul în cadrul unei ceremonii care a avut loc în Slovacia.

Înotătorul român David Popovici a câştigat premiul Piotr Nurowski pe anul 2021, după ce a fost votat drept cel mai bun tânăr sportiv de pe continent la sporturile olimpice de vară, la Adunarea Generală a Comitetelor Olimpice Europene de la Samorin (Slovacia).  Votul a fost dat de 50 de comitete olimpice naţionale de pe continent.