Sari la conținut

România, campioană la Viena, în turneul KLEINFELD FUSSBALL WM 2021. ”MÂNDRI CĂ SUNTEM ROMÂNI!”

14/09/2021 07:42 - ACTUALIZAT 14/12/2023 22:29

Cupa Mondială pe teren mic de la Viena este evenimentul major al Asociației austriece de fotbal pe teren redus. Turneul a avut loc pe 12 septembrie 2021 și a fost câștigat de selecționata României, care a pierdut doar o singură partidă, în grupele de calificare și a terminat la egalitate cu Italia, în aceeași fază.

Finala a fost împotriva selecționatei din Egipt, câștigată cu 2-1, echipa cu care românii pierduseră în faza calificărilor din grupe.

Un total de 25 de echipe au fost admise la turneu. Turneul a avut loc într-o singură zi, echipele concurând în grupuri de cinci. Primele trei echipe din fiecare grupă a avansat, plus o singură excepție de pe locul 4, toate acestea disputând apoi meciurile din 16-imi.

Cerința principală de eligibilitate a fost ca fiecare națiune să fie formată în principal din jucători din acea națiune.

Iată postarea de pe pagina oficială de Facebook a echipei României

Romania, Campioana la KLEINFELD FUSSBALL WM 2021!!!

Baietii nostrii au participat duminica, 12.09.2021 la Campionatul Mondial de minifotbal, competitie organizata de Golden Sports impreuna cu Federatia Austriaca de Minifotbal (Österreichischer Kleinfeld Fussball Bund).

Dupa un parcurs bun in grupe unde am intalnit Egipt, Italia, Polonia si Pakistan, am reusit sa ne calificam in fazele superioare ale competitei, unde au urmat victorii pe linie, 2-0 cu Rusia in optimi, 2-0 cu Serbia in sferturi si 3-1 cu Albania in semi-finale.

In marea finala am intalnit Egipt, iar dupa un meci spectaculos am reusit sa ne impunem cu 2-1 devenind astfel ”Campioni Mondiali” (bineinteles, pastrand proportiile)!

Ne simtim onorati ca am reprezentat inca o data Romania la cel mai inalt nivel si ca am reusit sa ne facem sa ne simtim MANDRI CA SUNTEM ROMANI, atat pe noi insine cat si pe suporterii nostrii (care au fost inca o data senzationali si le multumim pe aceasta cale!)