
Majoritatea oamenilor care își încarcă telefoanele zilnic nu se gândesc prea mult la asta. Însă o greșeală frecventă poate deteriora smartphone-ul: Mulți oameni conectează mai întâi cablul de încărcare la telefon și apoi adaptorul de alimentare la priză.
Exact această secvență este problematică. Conectarea adaptorului de alimentare la priza de perete poate provoca scurte supratensiuni de tensiune care durează câteva milisecunde. Dacă cablul este deja conectat la smartphone, această supratensiune poate provoca daune.

După cum relatează „Chip”, consecințele pot include „pierderea datelor, degradarea performanței, reducerea duratei de viață a bateriei, blocarea și repornirea telefonului, pâlpâirea ecranului și zgomotul, deteriorarea circuitelor și alte probleme”.
Astfel e corect
Soluția este simplă: Conectați întotdeauna adaptorul de alimentare mai întâi la priza de perete, apoi cablul la telefon. Același lucru este valabil și invers la deconectare: scoateți mai întâi cablul din smartphone, apoi ștecherul din priză.
Dacă această secvență nu este respectată, experții spun că „se poate genera cu ușurință un curent instantaneu invers”. Cu cât se face mai des această greșeală, cu atât este mai mare riscul de deteriorare indirectă a bateriei și a componentelor hardware.
Un bâzâit slab după conectare poate fi o indicație a unei astfel de supratensiuni. Respectarea acestei reguli simple poate prelungi durata de viață a smartphone-ului.
