Sari la conținut

După victoria Turciei asupra Austriei, la Viena mii de turci au sărbătorit „sălbatic”. „Totul a fost blocat”

Etichete:
03/07/2024 12:08 - ACTUALIZAT 03/07/2024 12:52

Turcii au blocat Viena – După victoria Turciei asupra Austriei, la Viena au avut loc sărbători sălbatice cu mii de turci, care au durat până târziu în noapte. A fost o stare de urgență pe străzi, cu claxoane, strigăte și certuri în masă sălbatice.
A fost o înfrângere amară pentru naționala Austriei – turcii au obținut calificarea pentru sferturile de finală cu o victorie cu 2-1. După meci, lucrurile s-au încins pe străzile Vienei, asta după ce în timpul pauzei avusese deja loc o ceartă în masă la vizionarea publicului din fața gării principale.

Turcii au blocat Viena

După fluierul final al arbitrului de la Leipzig, petrecerea de la Viena a început cu adevărat. Mii de fani ai Turciei au ieșit în stradă și și-au scandat sloganurile. „A fost o stare de urgență la Reumannplatz”, scrie Heute. Tramvaiele nu puteau trece pe străzi și transportul privat s-a oprit în multe locuri. (continuă după fotografie)

Nenumărați tineri au urcat în mașini – cu steaguri turcești au trecut apoi prin Favoriten, peste Centura Vienei și Ringstrasse. Au avut loc și accidente. Suporterii și-au dorit foarte mult să sărbătorească bucuria victoriei asupra Austriei cu motoarele turate. Au fost și concerte de claxonat în coloane la câteva ore după meci.
Citiți și: Numărul maghiarilor care părăsesc țara a atins un record istoric, aceasta e principala țară unde se stabilesc

În Viena Favoriten, suporterii turci au adus omagiu și echipei Austriei, scandând cu voce tare „Austria”.

Și la Salzburg a fost sărbătoare „otomană”: În Salzburg a avut loc o paradă de mașini în centrul orașului, cu un concert de claxonat. Pe străzi a fost multă activitate, iar poliția chiar a fost nevoită să închidă Franz-Rehrl-Platz în scurt timp din cauza prea multor persoane. Sâmbătă continuă emoțiile pentru turci. La Berlin va avea loc meciul Olanda – Turcia, pentru sferturile de finală.