Sari la conținut

Austria, o româncă a câştigat medalia de aur la Campionatul Mondial de Alergare Montană Masters, desfăşurat în weekend-ul trecut în Alpii Tirolezi

07/09/2021 07:11 - ACTUALIZAT 14/12/2023 22:30

Atleta Nicoleta Sasu a câştigat medalia de aur la Campionatul Mondial de Alergare Montană Masters, desfăşurat în weekend-ul trecut în Alpii Tirolezi, la Telfes im Stubaital, Austria, anunță mediafax.ro.

A 20-a ediţie a World Masters Mountain Running Championships, competiţie destinată alergătorilor montani cu vârste de peste 35 de ani, s-a desfăşurat în perioada 3-5 septembrie, având la start pe Nicoleta Sasu, sportivă legitimată la ACS Athletic Târgu Lăpuş.

Sportiva maramureşeană a reuşit să câştige proba individuală feminină +35 de ani, pe distanţa de 7,5 kilometri, adjudecându-şi medalia de aur.

Nicoleta Sasu a câştigat una din cele mai dificile probe, având de parcurs un traseu cu o diferenţă de nivel de 750 de metri, cu finiş la cota 2100 metri, pe care l-a terminat în 48:14,3 minute.

Ea a fost urmată în clasament de o sportivă din Cehia şi, pe 3, de o alergătoare germană.

”Un vis împlinit, un rezultat muncit, cu un program de pregătire adecvat!”, a scris sportiva pe facebook, după festivitatea de premiere.

La aceaşi competiţie, în aceaşi probă, Nicoleta Sasu a obţinut medalia de argint, alături de echipa României, la categoria de vârstă +35 ani, echipă în care le-a avut alături pe Mirela Luciana Albu şi pe Diana Gal.