Sari la conținut

24/08/2022 10:32

Austria, cinci români ”brațe de titan”, pe podium la concursul internațional de skandenberg de la Alberschwende.

Cinci sportivi sibieni, membri ai clubului Titanii Sibiu, pasionați de skandenberg au făcut parte dintr-o echipă care a participat la competiția internațională Austria Open, desfășurată în Vorarlberg.

La această competiție au luat parte sportivi cei mai buni sportivi din șapte țări, printre care Germania, Elveția, Bulgaria sau Georgia. Campionul Național Beniamin Blăjan s-a întors acasă cu locul II la ambele brațe la categoria +100 kg și locul 2 la categoria Open.

Spune că a fost un concurs solicitant la care a participat cu oboseala unui drum de peste 3.000 de km resimțită, dar în care a dat tot. Restul colegilor s-au clasat și ei pe primele șase poziții.

Austria, cinci români ”brațe de titan”, pe podium

În 13 august, în Austria, la Alberschwende, s-a desfășurat o competiție internațională de skandenberg care a adunat cei mai buni sportivi din șapte țări. Cinci sibieni, membri ai clubului Titanii Sibiu au mers pe cheltuiala lor la această competiție. Deși spun că nu au avut mari așteptări, tinerii s-au întors acasă cu reușite notabile.

Beniamin Blăjan, campion național la skandenberg, a ocupat locul II la ambele brațe la categoria +100 kg și locul 2 la categoria Open. Beniamin a reușit să învingă campioni naționali și mondiali din Germania, Austria, singurul care i-a fost superior fiind bulgarul Jordan Tsonev, campion mondial și european, cu ani de experiență.

De menționat este faptul că Beniamin a început sa practice skandenbergul doar în anul 2019.

La categoria amatori 85 kg, brațul stâng, s-a remarcat Silviu Cindrea, care a câștigat categoria neînvins.

Aproape de podium au fost și ceilalți sportivi: Gabriel Nicoară locul 4, Dan Santinel locul 5, ambii la 100 kg, și Johannes Schaser locul 6 la 80 kg.

„După un drum dus – întors de 3.200 km cu mașina, ne putem declara mulțumiți de această experiență. Am văzut ce minusuri avem și acum continuăm antrenamentele!”, spun băieții.

În toamnă pleacă la Campionatul Mondial din Antalya

Beniamin Blajan a povestit pentru Turnul Sfatului că nu a fost o competiție ușoară și că oboseala drumului și-a spus cuvântul. Băieții au ajuns în Austria cu mașina personală a unuia dintre ei.

„Ne-am cazat peste noapte și cred că asta a fost un punct extrem de important. Pentru că altfel nu făceam față. Oboseala și-a spus totuși cuvântul, cel puțin la ultima categorie la care am participat.

Cu toate acestea nu mă pot plânge, reușita este una notabilă. Știu că am dat tot ce am putut acolo și sunt mulțumit de rezultat. Ultimul oponent de care nu am putut să trec este un campion european și mondial din Bulgaria.

Pot spune că am acumulat o experiență extrem de importantă. Poate nici la cinci concursuri în țară nu aș fi putut acumula experiența asta. A fost unul dintre motivele care m-au determinat să particip, dar și rezultatele au fost pe măsură”, spune Beniamin.